• Calineczka dla Rodziców

          • Dawno, dawno temu… Za górami, za lasami… A 30 maja 2019r. w Broczynie, w sali wiejskiej też było bajkowo. Z okazji Dnia Mamy i Taty, uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Broczynie opowiedzieli rodzicom „Calineczkę”. Każde dziecko wcieliło się w niepowtarzalną rolę, którą odegrało, wkładając w to całe swoje małe serduszko. Po przedstawieniu brawom nie było końca. Mali aktorzy spisali się na medal. Po gromkim „Sto lat” rodzice otrzymali od dzieci własnoręcznie przygotowane prezenty. Aura tego wspaniałego święta udzieliła się wszystkim. Niech Święto Rodziny trwa każdego dnia, przez całe życie.

          • TYDZIEŃ PASJI

          •     TYDZIEŃ PASJI, to hasło, które ostatnio królowało w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu. W tym roku byliśmy częstymi gośćmi, którzy mogli aktywnie włączyć się i uczestniczyć w atrakcyjnej ofercie jaką przygotowali organizatorzy.

                Już w poniedziałek uczennica naszej szkoły – Alicja Józepczuk prezentowała swoją pasję. Opowiadała o dość nietypowym instrumencie – ukulele. Zagrała mini-koncert przed licznie zgromadzoną publicznością. Uczniowie klasy VIII oglądnęli występ w wykonaniu aktorów z Krakowa dotyczący życia codziennego młodych ludzi, a w szczególności trudnej sztuki jaką jest empatia.

               We wtorek uczniowie klas: VI, VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu  z saperami z II Brygady Zmechanizowanej. Dowiedzieli się jak należy postępować w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału. Z zainteresowaniem oglądali wozy bojowe, przymierzali oryginalny strój saperski, jak również „ bawili się” wykrywaczem metali.

               W czwartek przedstawiciele klasy VIII udali się z młodzieżą z ośrodka do fermy wiatrowej, gdzie uczestniczyli w nietypowej lekcji poświęconej odnawialnym źródłom energii.

               Piątek, to dzień sportowy. Uczniowie klas: VI, VII i VIII zmagali się z MILĄ TRZCINIECKĄ w kolorowym biegu integracyjny. Było super!

            Jednym słowem dla każdego coś interesującego!

            Bardzo dziękujemy księdzu dyrektorowi – W. Psionce za możliwość uczestnictwa w atrakcjach TYGODNIA PSJI w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu.

             

          • Konkurs czytelniczy

          • 06 maja 2019 r. odbył się konkurs czytelniczy przeznaczony dla uczniów I etapu edukacyjnego. Uczestnicy przygotowali do głośnego przeczytania wiersze o wiośnie. Celem konkursu było budzenie zainteresowań literaturą, prezentowanie własnych umiejętności, porównywanie ich z umiejętnościami innych i kształtowanie umiejętności pięknego czytania.Nagrody otrzymali:I miejsce Paweł Rutkowski, kl.1,II miejsce – Maja Stebelska , kl.3III miejsce Maja Kubowicz, kl.3 GRATULUJEMY!

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń.
            Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole, które obyły się 06 maja 2019r.
            Najpierw uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie hasła o ochronie środowiska. Kolejny ważny punkt to uświadomienie wszystkim, że w naszym kraju są zagrożone gatunki zwierząt. Każda klasa przygotowała i omówiła prezentację jednego zagrożonego zwierzęcia w formie książki. Chętni uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą podczas quizu i zagadek ekologicznych.
            Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Ziemi było nagrodzenie uczestników konkursu ekologicznego „Śmieciosztuka”. Wśród 22 nagrodzonych prac znalazły się kartonowe traktory, koparki, plastikowe pawie, ślimaki, motyle, roboty, laleczki a nawet zestaw piknikowy w postaci stołu z parasolem i dwóch składanych foteli.

        • "Matematyka jest wszędzie"
          • "Matematyka jest wszędzie"

          • Od 25 do 29 marca br. w klasach I - III  trwał  Tydzień Matematyki pod hasłem „Matematyka jest wszędzie”. Celem działań było promowanie  matematyki w zasięgu ręki dla każdego ucznia, aby dziecko widziało ją dookoła siebie. Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli szukali jej w wierszach Juliana Tuwima, w budynku i otoczeniu naszej szkoły. Rozwiązywali matematyczne łamigłówki oraz ilustrowali magiczne liczby.

                      Uczestnicy przedsięwzięcia z dużym zaangażowaniem wzięli udział w zabawie z PANIĄ MATEMATYKĄ. Powstały kolorowe, bardzo różnorodne i pomysłowe rozwiązania oraz prace plastyczne.

        • Dzień Poezji
          • Dzień Poezji

          • 21 marca to:
            Światowy Dzień Zespołu Downa
            Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
            Światowy Dzień Lasu
            Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki
            Dzień Wagarowicza oraz
            Światowy Dzień Poezji, który w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście. Tegorocznym idolem był Jan Brzechwa. To właśnie jego twórczość stała się inspiracją dla wszystkich uczniów z naszej szkoły, którzy wcielili się w bohaterów jego wierszy. W rewelacyjny sposób zaprezentowali inscenizację takich utworów jak:
            „ Na straganie” – kl. I
            „ Wrona i ser” – kl. II
            „ Pomidor” – kl. III
            „ Kaczka dziwaczka” kl. IV
            „ Kwoka” – kl. V
            „ Katar” – kl.VI
            „ Na wyspach Bergamutach” – kl. VII
            „ Samochwała” – kl. VIII
            Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Na pewno spotkamy się w podobnej odsłonie za rok.

        • Dzień Wiosny na sportowo
          • Dzień Wiosny na sportowo

          • 22 marca br. jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie naszej szkoły i Grono Pedagogiczne obchodzili na sportowo. Z tej okazji udaliśmy się nad jezioro w Broczynie, przy którym rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Następnie odbyły się konkurencje sportowe w postaci ,, wyścigów rzędów”, a także gier i zabaw ruchowych. Ten dzień przywitaliśmy aktywnie, bawiąc się i rywalizować sportowo na łonie natury.

            Wydarzenie z życia szkoły pomógł zorganizować Samorząd Uczniowski.

        • Dzień Liczby PI
          • Dzień Liczby PI

          • 14  marca (czyli w dniu, którego datę, przynajmniej w formacie amerykańskim, zapisuje się jako 3.14) obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Broczynie
            Dzień Liczby Pi.

            Odpowiednio wcześniej ogłoszony został konkurs na „Najlepsze zaprezentowanie liczby π”. Mogło to być przedstawione w dowolnej formie, np.: plakatu, wiersza, piosenki, prezentacji multimedialnej, itp. Do konkursy przystąpili uczniowie z klas IV – VIII. Z okazji święta Liczby Pi odbył się apel, na którym uczniowie z klasy V przedstawili kilka istotnych wiadomości oraz ciekawostek związanych z tą ciekawą liczbą. Ogłoszony został kolejny konkurs, a raczej zabawa, która polegała na odnalezieniu - w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi - cyfr odpowiadających swojej dacie urodzin. Każdy, kto znalazł taką kolejność cyfr mógł otrzymać ocenę bardzo dobrą (5) z matematyki. Wzbudziło to duże zainteresowanie wśród uczniów również z klas I – III.

            Organizatorami konkursu byli: mgr Władysław Woś,

                                                             mgr Justyna Kuras-Niedzin.

        • Dzień Kobiet
          • Dzień Kobiet

          •        8 marca w naszej szkole obchodziliśmy święto pod nazwą Dzień kobiet.

             Z tej okazji Szkolny Samorząd Uczniowski z pomocą męskiego Grona Pedagogicznego zorganizował krótki apel, na którym złożono życzenia Paniom pracującym w szkole oraz wszystkim uczącym się dziewczynkom. Oprócz złożonych życzeń Samorząd Uczniowski odczytał historię powstania tego pięknego święta. Wszystkie Panie pracujące w naszej szkole uhonorowano kwiatkiem, natomiast uczennice otrzymały słodki upominek.

            Wszystkim kobietom, zarówno tym małym, jak i nieco większym życzymy wszystkiego najlepszego.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 26 lutego 2019 roku odbył się w szkole uroczysty apel z okazji  pasowania uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej pt :,, Świat książki”. Apel zorganizował wspólnie z uczniami klasy IV Pan Roman Obarzanek- nauczyciel bibliotekarz. Na początku uroczystego apelu Pan Roman przedstawił zasady na jakich działają biblioteka i księgarnia . Jak powinien postępować z ksiązką każdy użytkownik i dlaczego należy szanować książki.

            Następnie klasa IV przedstawiła przygotowany występ artystyczny, na którym zaprezentowała w formie zagadek najważniejsze postacie z bajek i baśni dla dzieci. Na zakończenie miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej, składając uroczytsą przysięgę. Nowo przyjęci czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do ksiązki.

        • Dzień Języka Ojczystego
          • Dzień Języka Ojczystego

          •             25 lutego 2019 r. w świetlicy dla klas 1-3 odbyła się kolejna edycja Dnia Języka Ojczystego.

                        Celem zajęć była troska o poprawność i piękno języka ojczystego, a przede wszystkim – wzbudzenie w świadomości uczniów cennych wartości, które niesie ze sobą język ojczysty.

             Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. To symbol tożsamości narodowej, symbol spajający naród. Polscy językoznawcy alarmują, żebyśmy troszczyli się o język – nasze dziedzictwo kulturowe. Dlatego też w naszej szkole od lat organizujemy  warsztaty językowe dla uczniów

                        Tego dnia najmłodsi uczniowie wykonywali różnorodne zadania dostosowane do ich możliwości edukacyjnych, świetnie się przy tym bawiąc. W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. To była świetna zabawa!

             

        • Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem
          • Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem

          • Magia kolorów, radosnych okrzyków, zabaw, śpiewów i tańców, tak w skrócie wyglądał Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem, który odbył się 14 lutego br w sali wiejskiej w Broczynie. Gospodarzami byli uczniowie klas 1-3 z  rodzicami oraz  wychowawczynie.

            Dzieci wystąpiły  w kolorowych, pięknych strojach, prezentując tańce, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Był też przepyszny poczęstunek. Oprócz części artystycznej, dzieci przygotowały laurki i upominki, które wręczyły swoim Babciom i Dziadkom. Nie zabrakło wspólnych zabaw i konkursów. Tańcom „wywijańcom” nie było końca.

                        To była wspaniała integracja pokoleniowa.

             

        • Warsztaty ekologiczne w Lipiu
          • Warsztaty ekologiczne w Lipiu

          •  

                        „Łosoś i spółka” – to temat i przewodnie hasło warsztatów ekologicznych, które  miały miejsce w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Na dwudniowe zajęcia zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły.  Gościliśmy tam od 04 do 05 grudnia br.

                        Celem spotkania było kształtowanie zachowań prośrodowiskowych społeczności lokalnej województwa zachodniopomorskiego. Uczniowie brali udział w zajęciach w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej na temat wpływu kłusownictwa na utratę bioróżnorodności. Uczestnicy warsztatów badali jakość wody rzeki Mogielnicy. Poznali bogatą faunę i florę dolin rzecznych. Nad Parsętą zorganizowane zostało spotkanie ze strażnikiem rybackim, który opowiedział  o najbardziej spektakularnych akcjach antykłusowniczych. Podczas zajęć ze specjalistyczną kadrą ogromne zainteresowanie naszych uczniów wzbudziły warsztaty laboratoryjne - fascynujący świat w skali mikro. Dzieci  samodzielnie wykonywały preparaty mikroskopowe i oglądały je pod mikroskopem. W sali bioróżnorodności odbył się quiz dotyczący ciekawostek ze świata roślin i zwierząt.

                        Wyjazd przyczynił się do podniesienia wiedzy uczniów z zakresu ekologii, a także do integracji grup rówieśniczych.

             

        • O PRAWACH DZIECI
          • O PRAWACH DZIECI

          • 20 listopada – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To okazja do rozmowy o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach. Z okazji tego dnia w naszej szkole odbyły się zajęcia w klasach I - VIII. W młodszych klasach przedstawiono prezentację multimedialną i zabawy integracyjne, następnie rozmawiano z dziećmi o tym, co to są prawa. Wszystko po to, aby pokazać dzieciom, że wszyscy jesteśmy tacy sami i posiadamy takie same prawa. Klasy starsze musiały same odgadywać jakie to jest prawo, a w zabawach i scenkach miały z zadanie odgadnąć, które prawo zostało naruszone. Wszystkie dzieci doskonale znają swoje prawa, świetnie się bawiły. Dziękujemy!

        • Dzień Bajek
          • Dzień Bajek

          • 23 listopada do Szkoły Podstawowej w Broczynie przybyły niezwykłe postacie.  Tak dzieci z klas I- III wraz z wychowawczyniami uczciły Święto Postaci z Bajek. Po korytarzach szkolnych przechadzały się: Anna, Elza, Kot w Butach, Ninja, Pani Doktor, Spiderman, Batman, Iron Man, Czerwony Kapturek, Spongebob, Czarownice, Miś Uszatek, Fred Flinston, Rycerz króla Artura i Wróżka. Dzień był niezwykły i magiczny. Dzieci wzięły udział we wspaniałej zabawie, która pokazała, że chętnie czytają oraz oglądają bajki.

        • Turnej - "Wokół symboli narodowych"
          • Turnej - "Wokół symboli narodowych"

          •  13 i 19 listopada w naszej szkole miał miejsce turniej zespołów dwuosobowych z klas 1-4 pt. : "Wokół symboli narodowych”. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii hymnu państwowego, godła, flagi oraz legend polskich. Rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie. Uczniowie startujący w konkursie wykazali się szeroką wiedzą obejmującą między innymi wiadomości dotyczące okoliczności powstania symboli narodowych oraz informacjami o postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości.
            Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

          • Warsztaty psychologiczne

          • 24 października 2018r odbyły się warsztaty psychologiczne przeprowadzone przez panią psycholog Joannę Dunajewską z Krakowskiego Centrum Profilaktyki Psychologicznej.

            Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie klas I-IV wzięli udział w warsztatach na temat "100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów". Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica i niepowtarzalna okazja, by podjąć, razem z uczniami, działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

            Natomiast klasy V- VIII uczestniczyli w warsztatach na temat „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”. Internet stwarza wiele możliwości,  jeżeli młodzież korzysta z jego zasobów w odpowiedni sposób. Warsztaty  przypomniały dzieciom jakie są  rodzaje zagrożeń i sposoby na ich zapobieganie, jak skutecznie chronić swoje dane osobowe, uświadomiły uczniom, że rozmowy z obcymi osobami na portalach społecznościowych stanowią ogromne zagrożenie.

        • Sto lat  Niepodległej
          • Sto lat Niepodległej

          •     11.11. 2018r. uczennice Szkoły Podstawowej w Broczynie wzięły czynny udział w obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości , które odbyły się w hali widowiskowo - sportowej     w Czaplinku. Zaprezentowały mini koncert piosenek patriotycznych : „Legiony” , „Jedenasty listopada” oraz „Kocham Cię Polsko”.      Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami.  Uwieńczeniem tej uroczystości było uczestnictwo dziewcząt         w przepięknym koncercie w wykonaniu młodych artystów z Bydgoszczy pt. „Pan Tadeusz 18”.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          •  

                   16 października w sali wiejskiej w Broczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Czaplinka pan Adam Kośmider, przewodniczący Rady Miejskiej pan Wacław Mierzejewski, przedstawiciele władz sołeckich, emeryci naszej szkoły, rodzice uczniów i szanowne Grono Pedagogiczne wraz z pracownikami administracyjnymi.

                   Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy V, przewodniczący SU Dominik Milczach złożył życzenia na ręce pracowników szkoły. Następnie Dyrektor szkoły pani Edyta Romanowicz zabrała głos i przekazała życzenia dla pracowników szkoły i z tej okazji  wręczyła  nagrody dyrektora. Po  wręczeniu odznaczeń głos zabrał pan Adam Kośmider wspólnie z panem Wacławem Mierzejewskim, którzy także złożyli życzenia i wręczyli pamiątkowe medale pracownikom szkoły związane ze 100 - leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Do życzeń z okazji Dnia Nauczyciela dołączyli się sołtysi: Trzcińca, Broczyna oraz Machlin oraz  przewodnicząca  Rady Rodziców pani Żaneta Bikowska, wręczając każdemu pracownikowi szkoły pamiątkowe podziękowania.

                   Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców, która  przygotowała słodki poczęstunek .

             

             

             

            Opracował opiekun Samorządu Uczniowskiego - Paweł Kibitlewski

        • Wycieczka do Skrzatusza
          • Wycieczka do Skrzatusza

          • 09 i 11 października uczniowie naszej Szkoły wraz z nauczycielami byli na wycieczce w Skrzatuszu. Uczestnicy wzięli udział  w spotkaniu formacyjnym, mszy św., zwiedzaniu Sanktuarium, które otaczał swoją opieką m.in. król  Jan III Sobieski . Dzieci mogły poznać i zobaczyć rzeźby oraz obiekty nowej sztuki sakralnej. Po obejrzeniu świątyni udaliśmy się do źródełka, by spożyć odrobinę wody  i nabrać ją do butelek dla swoich bliskich. Nie zabrakło czasu na zakupienie pamiątek i wykonanie wspólnych zdjęć

            Zajęcia z uczniami prowadzili: ks. Paweł i s. Wiktoria ze Skrzatusz.