• Dzień Postaci z Bajek

          • Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. 20 listopada wszyscy uczniowie klas I-III   przyszli do szkoły przebrani za swoją ulubioną postać z bajki  i wzięli udział we wspólnej zabawie w rytmie bajkowej muzyki. W ten sposób obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który przypada na 05 listopada. Mieliśmy okazję zobaczyć czarownice, smoki, księżniczki, Czerwonego Kapturka , Wilka, Calineczkę, Kota w Butach, Myszkę Miki ….                             

                Panie wychowawczynie – Czerwony Kapturek i Wilk zadbały   o urozmaicenie zabawy i przygotowały wiele zagadek, rebusów i fragmentów bajek. Zabawa była udana. Na bajkowych w tym dniu twarzach zagościł piękny uśmiech i radość.

          • Wspieramy projekt sołectwa Trzciniec

          •        20 listopada br. uczniowie z klas VI - VIII włączyli się do projektu realizowanego przez panią sołtys Anetę Groździej i pracowników Czaplineckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pod nazwą ,, Poszukiwacze zaginionych inicjatyw".   Akcja polegała na  posadzeniu  drzewek przy sali wiejskiej w celu upiększenia terenu przylegającego do świetlicy wiejskiej w Trzcińcu. W ten sposób mogliśmy podkreślić swój wkład na rzecz środowiska lokalnego.

          • Konkurs o AIDS

          • 1 grudnia Światowy Dzień AIDS. W związku z tym dniem w Szkole Podstawowej w Broczynie odbył się konkurs wiedzy o HIV I AIDS.

          • Lekcja programowania

          • W ramach projektu CMI uczennice koła informatycznego z MOW w Czaplinku wraz z prowadzącym p. Emilem Tynnym przeprowadzili zajecia dla klasy IV z programowania robotów edukacyjnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a realizowany projekt jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy szkołami. DZIĘKUJEMY. Uczniowie klasy IV wraz z p. Justyną Kuras -Niedzin

          • 101 lat Niepodległej

          • 08.11.2019 roku uczniowie szkoły w bardzo uroczysty sposób obchodzili 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel rozpoczęła prezentacja multimedialna nawiązująca do historii naszego kraju, następnie uczniowie z grupy teatralnej zaprezentowali inscenizację dotyczącą wyzwolenia naszej ojczyzny. Uwieńczeniem świętowania były występy poszczególnych klas z" Patriotycznym śpiewaniem" pieśni o tematyce narodowej, jak również o godzinie 11.11 włączenie się do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego. Ten dzień w naszej szkole upłynął w podniosłej, patriotycznej atmosferze.

          • Noc filmowa

          • W nocy z 8 na 9 listopada w szkole odbyła się „Noc filmowa”. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą p. Władysławem Wosiem oraz p. Romanem Obarzankiem. Uczniowie oglądali filmy różnego gatunku, począwszy od filmów wojennych poprzez komedie, aż po filmy z „dreszczykiem”. Impreza się udała, było fajnie i przyjemnie.

          • Warsztaty edukacyjno - profilaktyczne

          • 23 października br.  uczniowie klas 7 i 8  brali udział w warsztatach edukacyjno-profilaktycznych, HIP HOP DRUGA SZANSA. Warsztaty odbyły się w ZSP przy ul. Parkowej. Organizatorem warsztatów była Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku.

          • Ślubowania nadszeł czas

          • Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną  niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza  wiele przygotowań – uczniowie poznają  szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki.

            W tym roku szkolnym  Ślubowanie i Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej               w Broczynie odbyło się 22 października. Na tę ważną chwilę w życiu naszych pierwszaków, przybyli liczni goście : Pan Jarosław Tarnowski- zastępca Burmistrza Czaplinka, Pani Agnieszka Drabiszczak – Sołtys Broczyna, Pani Aneta Groździej– Sołtys Trzcińca, Pani Żaneta Bikowska – Przewodnicząca Rady Rodziców.

            Pierwsza część uroczystości to występy dzieci. Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne oraz recytatorskie. W występach udział wzięli też uczniowie klasy II i VII.

            Druga część to uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści zobowiązali się być dobrymi kolegami, dbać o dobre imię klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

            Po ślubowaniu Pani Dyrektor Edyta Romanowicz za pomocą ,,czarodziejskiego” ołówka dokonała aktu pasowania na ucznia, a wychowawczyni klasy wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i plakietki. Dzieci otrzymały również upominki, za które bardzo serdecznie dziękujemy. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się posadzić klasowe drzewko, a potem na ,,słodki” poczęstunek przygotowany przez Rodziców pierwszoklasistów.

            Ten dzień z całą pewnością na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

          • DEN

          •       11 października w sali wiejskiej w Broczynie odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości byli: przewodniczący Rady Miejskiej pan Michał Olejniczak, przedstawiciele władz sołeckich, emeryci naszej szkoły, rodzice, uczniowie. Oprócz zaproszonych gości było szanowne Grono Pedagogiczne wraz z pracownikami administracyjnymi. Przybyli na tą uroczystość goście z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które wypada 14 października złożyli życzenia i na ręce Pani Dyrektor ofiarowali kwiaty pracownikom naszej szkoły.

                   Podczas akademii odbyła się część artystyczna z udziałem uczniów pod przewodnictwem p. Małgorzaty Iwanickiej. Następnie przewodniczący SU Jakub Rutkowski złożył życzenia na ręce pracowników placówki. Po tym wystąpieniu dyrektor szkoły pani Edyta Romanowicz zabrała głos i przekazała życzenia dla pracowników szkoły, wręczając również nagrody dyrektora. Życzenia złożyli także przedstawiciele sołectw z Trzcińca, Broczyna oraz Machlin.

                Na zakończenie  akademii przewodnicząca  Rady Rodziców pani Żaneta Bikowska wręczyła każdemu pracownikowi szkoły pamiątkowe podziękowania. Rada rodziców przygotowała słodki poczęstunek.

          • Warsztaty komiksowe

          •   8 października 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Czaplinku odbyły się warsztaty komiksowe z udziałem Pana Zbigniewa Masternaka oraz uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Broczynie. Tematem spotkania były zajęcia- warsztaty tworzenia komiksu, które prowadził  pisarz Zbigniew Masternak, autor wielu książek, m. in. bestsellera  ,,Nędzole”, cyklu powieściowego ,,Księstwo”,  twórca wielu scenariuszy filmowych i komiksów.
              W czasie trwania warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest komiks, w jaki sposób powstaje oraz skąd można czerpać pomysły na komiksowe historyjki. Z wykorzystaniem kredek, papieru , ołówka oraz wyobraźni dzieci stworzyły różne ciekawe opowieści komiksowe. Rozgrywały się one w różnych miejscach głównie w Czaplinku i Broczynie. 
              Na zakończenie warsztatów  uczestnicy prezentowali swoje prace,  z których Pan   Zbigniew wybrał najciekawszą i nagrodził jej twórcę. Zwycięzcą został Konrad Bołtun uczeń klasy II , który otrzymał nagrodę w postaci książki autora. Warsztaty miały na celu zachęcenie uczniów do ciekawego spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem wyobraźni i pomysłowości, atmosfera spotkania była miła i pełna pracowitości.      

          • Dzień Drzewa

          •      Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza.

                   Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa był amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił swoich rodaków do sadzenia drzew w myśli idei, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.                                     

                   W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Drzewa, który miał trochę inną formę.  Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą przygotowała informacje o najbardziej pospolitych drzewach rosnących w Polsce. Następnie dowiedzieliśmy się jaką rolę w przyrodzie odgrywają drzewa. Dzięki nauczycielom języków obcych poznaliśmy nazwy tych drzew w języku angielskim i niemieckim. Ciekawostką dla nas okazała się informacja  o najstarszym drzewie w Polsce, którą przygotował nasz pan bibliotekarz. Na lekcji muzyki klasa szósta przygotowała i zaprezentowała nam piosenkę specjalnie ułożoną na ten dzień.                                         

                    Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tym ciekawym spotkaniu.

          • Warsztaty w ekologicznym gospodarstwie

          •             3 października br. uczniowie klas I - IV wybrali się na wycieczkę do Juchowa.

            Dzieci zwiedziły ekologiczne gospodarstwo prowadzone przez zagraniczną Fundację im. Stanisława Karłowskiego. Uczestniczyły w warsztatowych pt. „Od ziarenka do bochenka chleba” oraz „Żyj zdrowo”.

            Na wstępie dowiedziały się, co to jest gospodarstwo ekologiczne i co się w nim na co dzień dzieje. Uczyły się rozpoznawać różne gatunki zbóż. Wyrabiały ciasto drożdżowe,  z którego samodzielnie formowały chałki. Przygotowały również zdrowe śniadanie. Dużym powodzeniem cieszył się chleb upieczony z ziaren zebranych w gospodarstwie oraz prawdziwe mleko od krowy.

            Potem było spotkanie ze zwierzętami. Wizyta w oborze sprawiła dzieciom ogromną radość.  Z zainteresowaniem przyglądały się zwierzętom, karmiły je sianem, głaskały i słuchały opowieści o ich życiu. Miały również okazję obejrzeć nowo narodzonego cielaczka.

                        Dzięki ciekawym warsztatom dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat pochodzenia zdrowych, ekologicznych produktów żywnościowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu a także zobaczyły, jak ciężka jest praca hodowcy zwierząt.

          • Szkolny Dzień Chłopaka

          • Choć Dzień Chłopaka nie ma zbyt długiej tradycji, a jego geneza i historia nie są do końca jasne, to wiadomo, że obchody jego zapoczątkowano na wyspach Trinidad i Tobago w 1999r. Zapewne jednak nie było tam wtedy tak wesoło, jak w poniedziałek 30 września 2019r. w naszej szkole!Żeńska część grona pedagogicznego oraz dziewczęta zdecydowały bowiem przygotować dla wszystkich chłopaków i nauczycieli apel – niespodziankę. Zaproszeni panowie i wylosowani ich pomocnicy, musieli się wykazać kilkoma umiejętnościami, dzięki którym mogli zdobyć tytuł „SUPERMENA”. Zadania jakim sprostali to między innymi taniec z partnerką ( wykonawcy otrzymali owacje a stojąco). Jak wszyscy wiedzą prawdziwi mężczyźni nie płaczą, dlatego tez nasi uczestnicy zmagali się z obieraniem i krojeniem cebuli na czas. Następne zadanie okazało się mocno wyczerpujące, gdyż panowie razem z pomocnikami musieli uczesać dziewczęta w dwa warkocze. Powstałe fryzury były imponujące. Najwięcej radości i śmiechu wywołało malowanie paznokci. I z tym zadaniem nasi panowie znakomicie sobie poradzili.Na zakończenie Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego złożyły wszystkim Panom i Chłopcom życzenia i wręczyły słodkie upominki.

          • Europejski Dzień Języków

          • 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Było kolorowo i międzynarodowo. Poznaliśmy nowe zwroty w kilku europejskich językach, które zostały przygotowane i zaprezentowane przez poszczególne klasy. Pamiętajcie! Warto uczyć się języków!

          • Spotkanie z policjantami

          •  W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Broczynie po raz kolejny gościliśmy panów policjantów – mł. asp. Marka Suchońskiego, sierż. Tomasza Tolajkowskiego i Komendanta Straży Miejskiej Krzysztofa Leśniowskiego. 19.09.2019 r. odbyło się spotkanie klas I- III, na którym dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Ponadto panowie policjanci podkreśli, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Uczniowie czynnie brali udział w dyskusji. Serdecznie dziękujemy prowadzącym za wartościową i interesującą prelekcję.

          • Narodowe Czytanie

          •  

            6 września 2019 roku  odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania , którą co roku w Czaplinku organizuje Gminna Biblioteka Publiczna. W tym roku wspólnie z Biblioteką Szkolną w Czaplinku przygotowała VIII spotkanie, któremu  od początku patronuje Para Prezydencka. Czytano klasyczne nowele polskie. Para Prezydencka spośród przesłanych stu tytułów wybrała osiem nowel:

            1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
            2. Dym – Maria Konopnicka
            3. Katarynka – Bolesław Prus
            4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
            5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
            6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
            7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
            8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

            Szkołę Podstawową  w Broczynie reprezentowali uczniowie: Anna Gajewska,  Jędrzej Bołtun, Jarmina Łuczyńska oraz Pan Roman Obarzanek, którzy czytali fragmenty utworu Władysława Stanisława Reymonta,, Orka”.

          • INFORMACJA

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 odbędzie się o godz. 9.00.

            Plan dowozu:

            6.55 Nowa Wieś                        7.00 Kamienna Góra

            7.05 Motarzewo                        7.05 Byszkowo

            7.10 Machliny                            7.10  Trzciniec

            7.15 Miłkowo

            ODWÓZ 11.00

          • Komputer kontra książka

          • Książka, to nie tylko źródło wiedzy, ale też zapach, szelest i przygoda wertowania. W ostatnich latach dużą konkurencją okazał się komputer, który skutecznie ją wyparł. 03.06.2019r. w Szkole Podstawowej w Broczynie miało miejsce przedstawienie w wykonaniu koła teatralne, które udowodniło, że nasi uczniowie doskonale znają i pamiętają bajki oraz baśnie. Rewelacyjnie poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi książkowych bohaterów, co było dowodem, że w naszej szkole książka jest nadal naszym przyjacielem. Tego dnia również ogłosiliśmy mistrza pięknego czytania, który został wyłoniony podczas szkolnego konkursu ogłoszonego w klasach: V – VIII, został nim Jędrzej Bołtun – uczeń klasy VI. Serdecznie gratulujemy.

          • Dzień Patriotyzmu

          • Maj to miesiąc, w którym obchodzone są święta narodowe, np. Święto Flagi RP, Konstytucji 3 Maja, oraz rocznice wydarzeń takich jak: zakończenie II wojny światowej. Z tego powodu postanowiliśmy upamiętnić te ważne dla naszej ojczyzny wydarzenia, organizując 15 maja Dzień Patriotyzmu. Wiedząc, że uczymy się przez zabawę - uczniowie naszej szkoły odgadywali zagadki historyczne, rozwiązywali krzyżówki, układali puzzle związane z symbolami narodowymi, a nawet wzięli udział w biało-czerwonej sztafecie. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, nie zraziła nas nawet niesprzyjająca aura.